„Ľutujeme, no na hypotekárny úver máte príliš nízke občianske skóre.”

Tento článok som pôvodne publikoval na blog.etrend.sk/michal-suchoba.

Titulok tohto článku možno nechápete, no tušíte, že s ním niečo nie je v poriadku. A máte pravdu. Čína sa pustila do projektu, ktorý až strašidelne pripomína Orwellov román 1984, alebo ešte viac, epizódu zo seriálu Black Mirror.

Občianske skóre, v angličtine Citizen Score, má predstavovať „dôveryhodnosť” občanov a firiem. Algoritmus ho vyhodnotí podľa vášho správania. Čo nakupujete, čo čítate, aké filmy či knihy hodnotíte, s kým sa stretávate, koľko času venujete športovým aktivitám… to všetko môže byť zahrnuté do občianskeho skóre. Možno sa pýtate, ako by to niekto zistil?

Stačí, ak sa zamyslíte nad vaším online správaním. Kde a komu nechávate recenzie. Ktorý príspevok ste nedávno „lajkli”. Akú pieseň ste si pustili. Zrazu už podobný zber dát nie je taký nereálny, však? A to „náš” internet nepodlieha cenzúre a monitoringu, ako v Číne. Tamojšia vláda pristupuje k sociálnym sieťam veľmi pragmaticky – vie totiž, akou rýchlosťou sa na nich šíria správy a budujú názory, preto ich kontroluje a využíva vo svoj prospech. Nielenže ich monitorujú – aby nad nimi mali kontrolu, vytvárajú si vlastné sociálne siete podliehajúce cenzúre a blokujú niektoré globálne stránky a služby (napríklad Google či Facebook).

Ako by teda malo ovplyvniť občianske skóre životy ľudí? Situácia z titulku je jedným z príkladov – ak vás banka vyhodnotí ako „nedôveryhodného občana”, hypotéku nedostanete. So zlým skóre sa vaše deti nedostanú na výberové školy. Nebudete môcť vycestovať do zahraničia – samozrejme, v krajinách EÚ by tento bod neplatil, keďže máme slobodný pohyb osôb.

Nechcem znieť tendenčne či zaujato, rád by som vás preto upozornil, že toto je môj pohľad na „inováciu”, ktorá je síce momentálne dobrovoľná, no od roku 2020 má byť pre obyvateľov Číny dennou realitou. Inováciami žijem. Technológie a netradičné riešenia sú súčasťou môjho života aj mojej práce. Možno preto vnímam inak tú tenkú hranicu medzi bezpečnosťou, slobodou a kontrolou, ktorá preniká z virtuálneho sveta do toho reálneho.

Je mi jasné, že o mne zbiera údaje Google, Facebook, Instagram či Twitter. Vždy sa môžem rozhodnúť prestať publikovať príspevky, zmazať si účet a nasadiť si čiapku z alobalu. Pripadá mi to však zbytočné. Do istej miery sa vzdávame údajov a informácií o sebe, nech robíme čokoľvek. Zároveň sme však chránení proti ich zneužitiu a dokonca môžeme požiadať o ich vymazanie. Práve to je ten stupienok kontroly nad vlastnými údajmi, ktorý Čína svojim technologickým pokusom postupne odstráni. A to mi pripadá na tejto dystopickej inovácii najstrašidelnejšie.