Kto sa najviac bojí eKasy a prečo?

eKasy sa presúvajú na koniec roka a ja sa z toho vôbec neteším. Tento posun pripraví nás všetkých o niekoľko desiatok miliónov. Nás všetkých, pretože dane sa využívajú na infraštruktúru, zdravotníctvo, školstvo, jednoducho zlepšovanie životných podmienok v krajine.

60 miliónov, ktoré za pol roka Slovensko stratí – lepšie povedané, nezíska – nie je jediným problémom. Odsúva sa skvalitnenie výberu daní, a to si inováciu pýta už veľmi dlho.

Veľkých rýb je omnoho viac, než vidíte v médiách

Kauzy s veľkými podnikateľmi, ktorí sa rozhodli obchádzať dane, sú časté. Oveľa častejšie, než by ste si mysleli. „Celebritní“ podvodníci, ktorých vidíte na titulkách novín alebo na obrazovkách v reportážach sú len špička ľadovca. Preto sa podnikajú policajné akcie, ktoré slúžia na zadržanie desiatok osôb podozrivých z krátenia daní alebo na zaistenie usvedčujúcich materiálov – napríklad pokladne.

Minulý rok v novembri spustila polícia v spolupráci s NAKA akciu Media, ktorá má už tretie pokračovanie. Zameraná bola na zaistenie podozrivých osôb v daňovej trestnej činnosti a priniesla výsledky. Media vyústila v obvinenie 76 osôb, Media 2 až 115 osôb, Media 3 priniesla 7 obvinených a 3 podozrivé osoby.

Netvrdím, že eKasy definitívne vyriešia problém krátenia daní, ale jednoznačne k nemu prispejú. Ušetria ďalšie náklady – za rozsiahlou policajnou akciou (Media 3 si vyžiadala organizáciu 200 policajtov) sa skrývajú tiež nemalé prostriedky. Karuselové podvody eKasy nezastavia, ale uľahčia výber daní na iných miestach, čím môžu financovať, okrem iného, ďalší boj proti daňovým podvodom.

Ako vlastne eKasy zabránia podvodom?

Ľudia často nechápu, čo vlastne eKasy prinesú. Nebude to len ďalší zbytočný kus hardvéru na stole. V prvom rade ide o prepojenie na Finančnú správu v reálnom čase. Žiadne spätné zmeny záznamov, konečne sa presúvame do digitálnej doby aj vo finančnom segmente.

Tým, že sú záznamy automaticky odosielané kontrolnému orgánu, nie je možné ich neskôr zmeniť.

Čo eKasa prekazí, je hlavne:

  • Používanie dvoch pokladníc
  • S tým súvisiace vydávanie falošných bločkov
  • Úpravu fiškálnych modulov a pouzávierkovú úpravu záznamov

A to sú veci, ktoré sa dejú na pravidelnej báze. Kvantum gastroprevádzok existuje najmä vďaka tejto medzere vo výbere daní a vďaka tomu, že môže obchádzať dane. Akonáhle sa podarí zaviesť eKasy, sledujte, koľko reštaurácií či barov zmizne. Nie však preto, že ich zlý zlý štát dostal na mizinu, ale preto, že už nemohli “obchádzať pravidlá”. A áno, je to tresntný čin – oberajú tým nás všetkých.

Ďalší nepriamy benefit pre ľudí bude to, že sa prevádzky prestanú strániť terminálov. Príjem bude tak či tak evidovaný a platenie kartou celý proces zefektívni. Platba kartou tiež neznamená, že nemôžete nechať sprepitné – niektoré systémy ponúkajú aj túto možnosť. Teda ďalšie pozitíva.

Na záver ešte odporúčam rozhovor s prezidentom Zväzu obchodu Martinom Kartiakom, ktorý síce zastáva niekoľko iných názorov, no na tom podstatnom sa zhodneme. Efektívne vyberanie daní je dôležité pre rast slovenskej ekonomiky.