Takto budú Albánci bojovať proti daňovým únikom

Inovácie patria do každého segmentu, priemyslu či inštitúcie, nie len do startupov. Dane a ich výber môžu byť na prvý pohľad nudné (v podstate aj sú), podstatné ale je, aby boli vyberané efektívne. A práve na to slúžia tie inovácie.

Neustále plašenie daňových subjektov likvidačnými pokutami síce má nejaký efekt, no nebolo by lepšie naplánovať kontrolu vo fáze, kedy daň „vzniká“? Niečo také muselo napadnúť šikovným ľuďom v Albánsku. Krajina sa snaží dostať čo najbližšie k štandardom Európskej únie, keďže sa chce stať jej členom. Výber daní je tiež podstatným kritériom, preto Albánci prišli so zaujímavým riešením: vytvoria štátom kontrolovaný finančný a fakturačný systém pre daňové subjekty.

Vďaka nemu budú firmy fakturovať, ale aj komunikovať so štátnymi inštitúciami, ktoré uvidia ich aktivitu v systéme. Prvé funkcie by mali byť pre občanov k dispozícii už od januára 2021, bližšie špecifikácie stále čakajú na zverejnenie.

Nie len kontrola, ale aj pridaná hodnota

Prístup Albáncov je veľmi sympatický a ak bude systém fungovať tak, ako si myslím, poskytne obyvateľom výbornú pridanú hodnotu. Predstavujem si to ako podávanie daňového priznania cez našu Finančnú správu, ktoré by som označil za poloautomatizované. Ľudia naň síce občas utrúsia škaredé slovo, pre malého živnostníka s jednoduchým účtovníctvom je to ale veľká pomoc a zvládne si podať daňové priznanie aj bez účtovníka.

Podobný benefit vidím aj v eKasách, ktoré síce zažili fiasko už vo svojom fiktívnom uvedení do platnosti – mám na mysli odklad – tiež však poskytujú subjektom istú mieru pohodlia. Nebudú musieť kontrolným úradom predkladať štósy papierov a bločkov, systém pojme všetko podstatné.

Jednotná platforma na štátnej úrovni?

Zaujímavé by bolo vytvoriť jednotnú platformu na štátnej úrovni, ktorá by subjektom, firmám aj obyvateľom, poskytovala všetko potrebné pod jednou strechou. O čosi podobné sa snažia v Škandinávii. Severské krajiny sa pravidelne umiestňujú v rebríčkoch Networked Readiness Index, ktoré hovoria o pripravenosti krajín na digitalizáciu.Stálo by za to inšpirovať sa nimi a vytvoriť komplexný ekosystém s funkciami pokrývajúcimi potreby fyzických aj právnických osôb. A vôbec by nemusel stáť miliardu.