Ako neskončiť s Vašimi osobnými údajmi na Dark Webe

Až 3 miliardy používateľov Yahoo prišli v roku 2013 o svoje kontaktné údaje a účty pri najväčšom útoku hackerov v histórii. Kým v minulosti sme o svoje údaje a dáta prichádzali v tichosti, dnes hackeri obchodujú s emailovými adresami, telefónnymi číslami či bankovými účtami verejne a Dark Web praská vo švíkoch. Čo robiť, aby sme prostredníctvom online nákupov nepredali svoju „kožu na trh“?

Kedy, keď nie teraz

Black Friday máme za sebou a Vianoce klopú na dvere. V očakávaní sú aj hackeri a scammeri, ktorí vďaka nepozornosti kupujúcich získajú ich osobné údaje, údaje z kreditky alebo rovno prístup k bankovému účtu. V tomto období by som preto rád upozornil na zopár dôležitých zásad, ako neprísť o peniaze a nestať sa obeťou čierneho trhu s osobnými údajmi.

Too good to be true

Pri každodennom prehliadaní internetu na nás vyskakujú rôzne kontextové okná a reklamy ponúkajúce zľavnené produkty od výmyslu sveta. Viem, nepodľahnúť vzrušeniu z nižšej ceny si mnohokrát vyžaduje veľký pud sebazáchovy a prekonávanie sa. Treba však myslieť na to, že nízka cena nemusí byť zapríčinená iba obdobím výpredajov, ale aj pôvodom stránky, ktorá je vymyslená a slúži iba ako obyčajný podvod.

Fake vs. originál

Spôsobom, ako vás obrať o osobné údaje alebo dáta z kreditky, je mnoho. Ak vám na dovolenke pri výbere hotovosti z bankomatu oscanovali kreditku a potom vám z účtu zmizla tučná suma, to isté sa môže stať aj pri online nákupoch. Vytvoriť stránku, ktorá je totožná s originálom, totiž nie je žiadna mágia. Tým lepším hackerom sa dokonca podarilo vytvoriť phishingové kópie webstránok platobných brán, kde prebiehajú obchodné transakcie a keďže väčšina malých predajcov využíva na realizáciu platieb práve služby tretích strán, to, že vás pri platbe presmeruje na ďalšiu stránku sa vám nemusí zdať ani podozrivé.

Čo robiť v takomto prípade? 

V prvom rade treba zachovať chladnú hlavu, nepodľahnúť vzrušeniu z nízkej ceny a nakupovať s rozumom. Overovanie si pôvodu produktov je moja obľúbená téma a to platí aj pri web stránkach. Podozrivá URL adresa bez SSL certifikátu vie veľmi jednoducho prezradiť nekalé úmysly a upozorniť na možnosť podvodu. V prípade neznámeho e-shopu, ktorý vám vyhodí na prvých priečkach internetový vyhľadávač, častokrát najviac pomôžu referencie od ostatných kupujúcich. Na škodu napokon nie je ani porovnanie cien s inými webstránkami, ktoré ponúkajú rovnaký produkt.

Predaj fiktívnych produktov

Okrem falošných webstránok tváriacich sa ako originál, nájdeme tiež úplne vymyslené obchody, ktorých jediným cieľom je predať vám neexistujúci produkt. V prípade takejto webstránky vy síce predajcovi za nákup zaplatíte a zásielku trpezlivo očakávate, no v skutočnosti vám poštár prinesie iba jedno veľké NIČ. Z tohto nákupu vyšla s plnými vreckami iba druhá strana, ktorá okrem vašich peňazí získala aj údaje, s ktorými môže obchodovať ďalej na pomernej rozsiahlom trhu. Naposledy odhalený server s ukradnutými údajmi totiž obsahoval až 1,2 miliardy účtov z Facebooku, Twitteru a LinkedINu. Údaje z kreditných kariet a heslá sme tam nenašli, k dispozícii bolo „iba“ 50 miliónov telefónnych čísel a 622 miliónov e-mailových adries. Server bol verejne dostupný a dáta pekne roztriedené ako v šuplíkoch.

Kedy sa to konečne naučíme?

Žijeme v dobe počítačov a výpočtové technológie sa stali súčasťou nášho každodenného života, preto by sa dalo predpokladať, že budeme ovládať aj to, ako mať svoje digitálne údaje v bezpečí. Analytici zaoberajúci sa únikmi informácií však nie sú nositeľmi dobrých správ. Počet únikov osobných údajov stúpol v prvom kvartáli roku 2019 oproti prvému kvartálu roku 2018 až o viac ako 50%. Ak by ste sa do témy ukradnutých údajov chceli zahĺbiť viac, ImmuniWeb zostavil vynikajúcu analýzu, v ktorej je možné nájsť okrem najčastejšie napadnutých odvetví aj najviac používané heslá.

Sviatky radosti a pokoja

Výdobytky súčasnosti nám ponúkajú možnosť vybaviť darčeky pre celú rodinu nákupmi online, a to iba za pár minút a na pár kliknutí. Ak ste sa dočítali až sem, viete, že ako rýchlo sa dá nakúpiť, tak rýchlo sa dá aj prísť nielen o peniaze, ale aj o časť svojej digitálnej identity. Ak vám hrozí, že budete kupovať darčeky na poslednú chvíľu, nenechajte sa strhnúť nákupnou horúčkou a nezabudnite si pôvod online obchodov a produktov overiť. Pamätajte na to, lepšie je nekúpiť, než stať sa obeťou podvodu. Vianoce by predsa mali byť sviatkami pokoja a nie sviatkami stresu, preto stay calm & enjoy your holiday!